top of page

Dla kooperantów

​

Wyzwania czekające na kooperantów
Bariery do przełamania

Bariery do przełamania

Skoro kooperatywy mają tyle zalet, dlaczego jest ich tak mało?

Gdzie leżą najważniejsze bariery, które powodujÄ…, że kooperatywy w Polsce zajmujÄ… bardzo wÄ…skÄ… niszÄ™ i nie sÄ… traktowane jako jeden z elementów struktury mieszkaniowej miast i miasteczek? Dlaczego kooperatywy nie wychodzÄ… poza sferÄ™ projektów modelowych czy eksperymentalnych? Nie jest Å‚atwo jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie.

 

Organizacyjne

Bycie pionierem wymaga determinacji. Najtrudniej jest przejść od pomysÅ‚u do realizacji, gdy nie ma jasno okreÅ›lonych reguÅ‚, a każda kooperatywa jest inna i za każdym razem jest to indywidualne wyzwanie. Kooperatywy mieszkaniowe w polskiej rzeczywistoÅ›ci sÄ… na etapie projektów pionierskich i eksperymentalnych. Jest to z jednej strony trudność, a z drugiej strony szansa na wypracowanie nowych, innowacyjnych form organizacyjnych i prawnych, które jlepiej odpowiadajÄ… na zapotrzebowania wspóÅ‚czesnych miast i ich mieszkaÅ„ców.

 

Prawne

Jak siÄ™ okazuje barier prawnych dla funkcjonowania kooperatyw w zasadzie nie ma. Istnieje wrÄ™cz szeroki wachlarz możliwoÅ›ci prawnych sformalizowania kooperatywy. BarierÄ… jest raczej brak praktyki a co za tym idzie pewna egzotyczność konstrukcji prawnych, która może budzić niepokój i niezrozumienie reguÅ‚ ich funkcjonowania. Z pewnoÅ›ciÄ… pomogÅ‚a by tu dedykowana ustawa i wprowadzenie pojÄ™cia kooperatyw do polskiego porzÄ…dku prawnego. Póki co pozostaje skorzystanie ze sprawdzonych wzorów i doÅ›wiadczonego prawnika.

 

Druga grupa barier to ograniczenia prawne umożliwiajÄ…ce wsparcie kooperatyw przez sektor publiczny, wynikajÄ…ce z braku wypracowania standardów dla kooperatyw w polskiej rzeczywistoÅ›ci legislacyjnej. Gminy, nawet gdy chcÄ… wspierać, mogÄ… mieć trudnoÅ›ci w wypracowaniu odpowiedniej formuÅ‚y. Tym zagadnieniom poÅ›wiÄ™cona zakÅ‚adka „dla samorzÄ…dów”, w której analizowane sÄ… warianty sprzedaży nieruchomoÅ›ci kooperantom lub zawiÄ…zania spóÅ‚ki celowej, miÄ™dzy GminÄ… a kooperantami, w celu realizacji kooperatywy mieszkaniowej a także realizacja idei kooperatywy w formule Towarzystwa Budownictwa SpoÅ‚ecznego.

 

Finansowe

DoÅ›wiadczenie pokazuje, że jednÄ… z kluczowych barier sÄ… poważne ograniczenia zwiÄ…zane z brakiem odpowiedniej oferty finansowania kooperatyw, zarówno ze strony sektora banków komercyjnych, jak i finansowych instytucji paÅ„stwa czy samorzÄ…dów. Banki komercyjne traktujÄ… kooperantów jak wspóÅ‚-kredytobiorców, a pozyskanie kredytu wymaga wprowadzenia zabezpieczenia najlepiej w postaci odrÄ™bnej nieruchomoÅ›ci, co sprawia, że ta oferta jest dostÄ™pna tylko dla zamożniejszej części spoÅ‚eczeÅ„stwa. Z drugiej strony instytucje publiczne nie majÄ… systemu wsparcia finansowego, np. w formie pożyczek lub gwarancji, który byÅ‚by dedykowany maÅ‚ym grupom kooperatywnym. Gminy majÄ… bardzo ograniczone lub żadne możliwoÅ›ci w zakresie tworzenia uwarunkowaÅ„ dla Å‚atwiejszego finansowania kooperatyw. W tym zakresie ruch leży po stronie banków oraz ustawodawcy, który ma możliwość wprowadzania dedykowanych programów wsparcia dla wybranych typów polityki mieszkaniowej, w tym kooperatyw.

 

Liczymy, że wkrótce wiÄ™kszość barier zostanie przeÅ‚amana dziÄ™ki uchwalonej ustawie o kooperatywach.

​

​

bariery2 kopia_edited.png

© 2024 by Architekt Piotr JaÅ„ski

bottom of page