top of page

Modele kooperatyw

Modele prowadzenia kooperatyw
Model 1

Model 1

Sprzedaż nieruchomości (bazujący na doświadczeniach Wrocławia przy realizacji kooperatyw na modelowym osiedlu "Nowe Żerniki)

Ten model zakÅ‚ada zbycie wybranej nieruchomoÅ›ci komunalnej grupie kooperatywnej w formie przetargu ograniczonego. We WrocÅ‚awiu jest realizowany na niezabudowanych dziaÅ‚kach komunalnych zlokalizowanych na osiedlu Nowe Å»erniki, gdzie powstaÅ‚y do tej pory 3 kooperatywy skÅ‚adajÄ…ce siÄ™ z 6 do 10 mieszkaÅ„, a 2 kolejne sÄ… przygotowywane4. Przy odpowiedniej modyfikacji model może być zastosowany również do dziaÅ‚ek zabudowanych lub nieruchomoÅ›ci przeznaczonych do remontu. Jest to najprostszy z opisywanych modeli kooperatyw. Z punktu widzenia Gminy zaangażowanie ogranicza siÄ™ w zasadzie do przygotowania nieruchomoÅ›ci do obrotu, a nastÄ™pnie zorganizowania przetargu ograniczonego na zbycie nieruchomoÅ›ci. PodstawÄ™ prawnÄ… dziaÅ‚ania Gminy stanowi ustawa o kooperatywach. Dalszy rozwój projektu zależy tylko i wyłącznie od dziaÅ‚aÅ„ kooperantów, na nich spoczywa odpowiedzialność za powodzenie inicjatywy. Kooperanci ponoszÄ… w peÅ‚ni koszty inwestycji. Brak jest instrumentów wsparcia budownictwa mieszkaniowego w formule kooperatywnej (spóÅ‚dzielczej).

1. Struktura kooperatywy

Struktura organizacyjna kooperatywy w tym modelu może być bardzo różnorodna. We WrocÅ‚awiu na osiedlu Nowe Å»erniki zaproponowano dwie formy: umowÄ™/porozumienie o wspóÅ‚pracy miÄ™dzy czÅ‚onkami kooperatywy lub spóÅ‚kÄ™ cywilnÄ….

Inne, możliwe do zastosowania formy organizacyjne to:

• spóÅ‚ka z.o.o,

• spóÅ‚dzielnia (mieszkaniowa),

• stowarzyszenie (przyszÅ‚ych mieszkaÅ„ców),

• TBS.

 

Decyzja, jakie formy organizacyjne kooperatywy zostanÄ… dopuszczone do udziaÅ‚u w przetargu na nabycie nieruchomoÅ›ci, należy do gminy. IstotÄ… jest zwiÄ™kszenie możliwoÅ›ci dostÄ™pu do nieruchomoÅ›ci niewielkim grupom kooperatywnym, w miejsce deweloperów lub dużych spóÅ‚dzielni mieszkaniowych.

​

1.1 Umowa/porozumienie o wspóÅ‚pracy miÄ™dzy czÅ‚onkami kooperatywy

NiewÄ…tpliwÄ… zaletÄ… tej formy jest jej prostota i Å›ciÅ›le okreÅ›lony zapisami zakres obowiÄ…zków kooperantów. WadÄ… jest luźna struktura kooperatywy i niski status prawny umowy cywilno-prawnej. Wzór umowy kooperatywy  wykorzystujÄ…cy rozwiÄ…zania prawne z ustawy o kooperatywach opublikowany jest na stronach Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

​

1.2 SpóÅ‚ka cywilna

Ta forma organizacyjna kooperatywy posiada podobne wady i zalety jak umowa/ porozumienie, które sÄ… tożsame z wadami i zaletami spóÅ‚ki cywilnej. GÅ‚ównÄ… zaletÄ… jest prostota konstrukcji prawnej, a gÅ‚ównÄ… wadÄ… brak osobowoÅ›ci prawnej spóÅ‚ki cywilnej. Wzór umowy kooperatywy w formie spóÅ‚ki cywilnej wykorzystujÄ…cy rozwiÄ…zania prawne z ustawy o kooperatywach opublikowany jest na stronach Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

 

1.3 SpóÅ‚ka z o.o.

Organizacja kooperatywy w formie spóÅ‚ki z o.o. nie byÅ‚a dotychczas testowana w Polsce, natomiast popularna jest min. w Niemczech. Wady i zalety tej formy organizacji kooperantów sÄ… wÅ‚aÅ›ciwe spóÅ‚kom z o.o. Po stronie zalet można wymienić ograniczenie odpowiedzialnoÅ›ci do wysokoÅ›ci wkÅ‚adów pieniężnych oraz szerokie rozpowszechnienie tej formy spóÅ‚ki na rynku, wadami sÄ… niewÄ…tpliwie ograniczenia i wymogi formalno-prawne zwiÄ…zane z dziaÅ‚alnoÅ›ciÄ… spóÅ‚ki (obowiÄ…zek rejestracji w KRS, prowadzenie peÅ‚nej ksiÄ™gowoÅ›ci, skomplikowana jak na cele kooperatywy struktura zarzÄ…dcza itd.)

 

1.4 SpóÅ‚dzielnia

W istocie spóÅ‚dzielnia = kooperatywa. Jednakże funkcjonujÄ…ce na rynku niejednokrotnie od kilku dekad spóÅ‚dzielnie mieszkaniowe sÄ… z reguÅ‚y bardzo duże i posiadajÄ… rozbudowanÄ… administracjÄ™. Jest to sprzeczne z duchem kooperatywnym, który wymaga prostych rozwiÄ…zaÅ„ i opiera siÄ™ na demokratycznej inicjatywie kooperantów. Mikro-spóÅ‚dzielnia jako forma organizacji kooperatywy wydaje siÄ™ interesujÄ…ca, ponieważ jest dobrze ugruntowana w polskim porzÄ…dku prawnym i daje możliwość oparcia siÄ™ o znane struktury. DopuszczajÄ…c do przetargu spóÅ‚dzielnie mieszkaniowe należy rozważyć, czy i w jaki sposób zabezpieczyć siÄ™ przed dużymi, zasobnymi spóÅ‚dzielniami realizujÄ…cymi inwestycje mieszkaniowe na warunkach rynkowych. Celowe w tym kontekÅ›cie wydaje siÄ™ ograniczenie przetargu do mikro- -spóÅ‚dzielni realizujÄ…cych inwestycjÄ™ mieszkaniowÄ… na cel wÅ‚asny spóÅ‚dzielców.

 

1.5 Stowarzyszenie mieszkaÅ„ców

Jest to model szeroko rozpowszechniony w krajach Europy zachodniej. Ponieważ celem kooperatyw nie jest osiąganie zysku, wydaje się, że jest to dobrze dopasowany do charakteru przedsięwzięcia model organizacyjny.

 

1.6 Towarzystwo Budownictwa Społecznego

Forma organizacji kooperatywy w formie TBS nie byÅ‚a dotychczas testowana w Polsce. Opisywany model zakÅ‚ada zaÅ‚ożenie nowego TBS-u przez kooperantów. TBS-y, zarówno publiczne, jak i prywatne w formie spóÅ‚ek z o.o. funkcjonujÄ… z powodzeniem na rynku budownictwa mieszkaniowego. Wydaje siÄ™ to interesujÄ…ca formuÅ‚a kooperatywy, ponieważ daje możliwość ubiegania siÄ™ o preferencyjne finansowanie inwestycji ze Å›rodków publicznych. Pewnym zagrożeniem w przypadku dopuszczenia formuÅ‚y TBS do udziaÅ‚u w przetargu jest możliwość nabycia gruntu przez istniejÄ…ce Towarzystwa, które nie realizujÄ… w swoich dziaÅ‚aniach idei kooperatywnoÅ›ci.

Dopuszczalna forma organizacji kooperatywy powinna zostać przez Gminę określona w warunkach przetargowych na etapie zbywania nieruchomości. Możliwe jest jednoczesne dopuszczenie kilku form, co daje większą swobodę wyboru formuły działania potencjalnym kooperantom.

Każda z opisanych wyżej form organizacji kooperatywy posiada swoje wady i zalety, bez doÅ›wiadczenia realizacyjnego trudno jest rozstrzygnąć, która z formuÅ‚ lepiej sprawdzi siÄ™ w praktyce. W pewnym sensie z punktu widzenia JST sÄ… one równoważne, decyzja w tym wzglÄ™dzie powinna należeć do kooperantów. Kluczowe w aspekcie realizacji inwestycji może okazać siÄ™ zapewnienie finansowania, to od warunków sektora bankowego może zależeć wybór formy organizacji kooperatyw.

Rekomendowane jest, by Gmina przygotowaÅ‚a wzory stosownych umów pomiÄ™dzy kooperantami, tak jak miaÅ‚o to miejsce przy przetargach na Nowych Å»ernikach. UÅ‚atwi to zainteresowanym podjÄ™cie decyzji co do wyboru optymalnej ich zdaniem formy, a Gminie zapewni zgodne z jej oczekiwaniami uregulowanie istotnych kwestii prawnych.

Struktura kooperatywy
Pozyskanie nieruchomości

2. Pozyskanie nieruchomości

Model 1 zakÅ‚ada zbycie nieruchomoÅ›ci w formie przetargu ograniczonego do kooperatyw, tj. grupy osób fizycznych zamierzajÄ…cych przeprowadzić inwestycjÄ™ mieszkaniowÄ…. Uwarunkowania prawne sÄ… rozpoznane przez GminÄ™ WrocÅ‚aw na podstawie kooperatyw na Å»ernikach, aczkolwiek zastosowane tam rozwiÄ…zania mogÄ… zostać zmodyfikowane, co jest szerzej opisane w innych częściach naszej strony. ZobowiÄ…zania Gminy wobec kooperantów koÅ„czÄ… siÄ™ w momencie podpisania umowy kupna – sprzedaży. Zazwyczaj w kwestii warunków zbycia nieruchomoÅ›ci Gmina jest ograniczona ustawÄ… o gospodarce nieruchomoÅ›ciami (rynkowa wycena) i ustawÄ… o ochronie konkurencji i konsumentów (ograniczanie możliwoÅ›ci udziaÅ‚u w przetargu), a także ustawÄ… o dyscyplinie finansów publicznych (która uniemożliwia tworzenie zbyt preferencyjnych warunków zakupu, Gmina naraża siÄ™ na zarzut niegospodarnoÅ›ci). Skutkuje to praktycznym brakiem możliwoÅ›ci wsparcia finansowego kooperantów (np. w postaci ulgi, bonifikaty, sprzedaży ratalnej itp.). W praktyce Gmina ma ograniczone możliwoÅ›ci monitorowania rezultatów inwestycji i wyłączenia jej z dziaÅ‚aÅ„ spekulacyjnych. Precyzyjne wytyczne co do możliwoÅ›ci wsparcia kooperatyw przez Gminy zawiera także uchwalona w 2022 ustawa o kooperatywach.  Umowa sprzedaży na jej podstawie jest warunkowa, jest też obarczona klauzulami przestrzegania celów projektu, zwiÄ…zanymi z ideÄ… kooperatywnoÅ›ci, w zamian Gmina uzyskuje możliwość preferencyjnego uksztaÅ‚towania warunków finansowych by wesprzeć kooperantów.

Projektowanie

3.Projektowanie

Z istoty kooperatywy wynika, że to kooperanci majÄ… decydujÄ…cy gÅ‚os w sprawie przyszÅ‚ego ksztaÅ‚tu budynku, tak wiÄ™c to do nich należy zorganizowanie i przeprowadzenie procesu projektowego i inwestycyjnego. Jest to zgodne z ideÄ… kooperatywnoÅ›ci, umożliwia indywidualne sprofilowanie budynku pod konkretne potrzeby danej kooperatywy. W tym modelu Gmina nie ma żadnych narzÄ™dzi i możliwoÅ›ci, by wpÅ‚ywać na dalsze losy projektu po zbyciu nieruchomoÅ›ci. W ramach dziaÅ‚aÅ„ promocyjnych i przygotowawczych na osiedlu Nowe Å»erniki powstaÅ‚y pewne przykÅ‚adowe propozycje i koncepcje architektoniczne, które jednak nie zostaÅ‚y wykorzystane przez docelowych wÅ‚aÅ›cicieli dziaÅ‚ek.

Finansowanie

4.Finansowanie

MożliwoÅ›ci pozyskania finansowania inwestycji sÄ… kluczowym aspektem warunkujÄ…cym powodzenie kooperatywy. MożliwoÅ›ci wybudowania bÄ…dź kompleksowego remontu budynku bez kredytu posiada bardzo niewielka część spoÅ‚eczeÅ„stwa. Niestety bez kontaktu kooperantów z sektorem bankowym nie jest możliwe udzielenie jednoznacznych rekomendacji w tym zakresie.

 

Wyróżnić można trzy podstawowe źródÅ‚a finansowania:

• Åšrodki wÅ‚asne kooperantów

• Kredyty bankowe

• W formule TBS preferencyjne kredyty BGK

Prowadzenie inwestycji

5. Prowadzenie inwestycji

Opisywany model zakÅ‚ada przejÄ™cie inicjatywy inwestycyjnej przez podmiot prywatny – kooperatywÄ™. Do obowiÄ…zków kooperantów należy zorganizowanie i przeprowadzenie procesu inwestycyjnego, od wyboru projektanta, poprzez nadzorowanie opracowania dokumentacji, wybór wykonawcy robót budowlanych, zorganizowanie procesu budowy po przeprowadzenie procedur odbiorowych. W opisywanym modelu Gmina nie ma wpÅ‚ywu na dziaÅ‚ania kooperatywy.

ZazÄ…dzanie po inwestycji

6. ZarzÄ…dzanie po inwestycji

W opisywanym modelu kooperatywa nabywa grunt na wÅ‚asność lub w użytkowanie wieczyste. W zależnoÅ›ci od wybranej formy organizacyjnej grunt jest wspóÅ‚wÅ‚asnoÅ›ciÄ… kooperantów (umowa, spóÅ‚ka cywilna) lub wÅ‚asnoÅ›ciÄ… podmiotu prawnego (spóÅ‚ka z o.o., spóÅ‚dzielnia, stowarzyszenie, TBS) którego wÅ‚aÅ›cicielami sÄ… z kolei kooperanci. Struktura wÅ‚asnoÅ›ci w obrÄ™bie budynku i mieszkaÅ„ zależy od formy organizacyjnej i woli kooperantów. Może to być wyodrÄ™bniona lub uwspólniona wÅ‚asność. W zależnoÅ›ci od modelu kooperatywy od bardziej kapitalistycznej do bardziej socjalnej.

• Wariant 1 – wyodrÄ™bniona wÅ‚asność lokali. Kooperatywa przeksztaÅ‚ca siÄ™ we wspólnotÄ™ mieszkaniowÄ….

• Wariant 2 – WÅ‚asność spóÅ‚dzielcza

• Wariant 3 – WÅ‚asność wspólna (podmiotu prawnego, spóÅ‚ki, TBS), wspólnicy sÄ… jednoczeÅ›nie lokatorami.

Perspektywy rozwoju/możliwe modyfikacje/propagowanie modelu

7. Perspektywy rozwoju / możliwe modyfikacje / propagowanie modelu / ciąg dalszy

Jest to to model bardzo interesujÄ…cy i możliwy do zastosowania na szerszÄ… skalÄ™. Jego niewÄ…tpliwÄ… zaletÄ… jest prostota i niewielkie zaangażowanie Gminy, które ogranicza siÄ™ do zorganizowania odpowiednio sprofilowanego przetargu na zbycie nieruchomoÅ›ci. Model zostaÅ‚ już sprawdzony we WrocÅ‚awiu na modelowym osiedlu Nowe Å»erniki. DoÅ›wiadczenia z przeprowadzonych przetargów wskazujÄ… na zainteresowanie tego typu ofertÄ…, jednoczeÅ›nie ujawniajÄ…c kilka mankamentów i zagrożeÅ„ tej formy zbywania nieruchomoÅ›ci przez GminÄ™.

Rekomendowane możliwoÅ›ci modyfikacji modelu zastosowanego przez WrocÅ‚aw na Nowych Å»ernikach sÄ… opisane w analizie prawnej. W obszarach kryzysowych bÄ™dÄ…cych przedmiotem rewitalizacji czÄ™sto mamy do czynienia z dużą iloÅ›ciÄ… zdegradowanego, opuszczonego zasobu gminnych nieruchomoÅ›ci, modyfikacja modelu pod kÄ…tem zbywania nieruchomoÅ›ci zabudowanych jest warta rozważenia i wymaga rozstrzygniÄ™cia kwestii wydzielenia udziaÅ‚ów w nieruchomoÅ›ci.

Remontowanie zdegradowanego zasobu Å›rodkami wÅ‚asnymi Gminy przekracza możliwoÅ›ci finansowe JST, byÅ‚oby także bardzo obciążajÄ…ce organizacyjnie. NawiÄ…zanie wspóÅ‚pracy z sektorem prywatnym w postaci inwestorów – wÅ‚aÅ›cicieli mieszkaÅ„ byÅ‚oby skutecznym sposobem realizacji inwestycji, jak również pozwoliÅ‚o osiÄ…gnąć szereg korzyÅ›ci o charakterze spoÅ‚ecznym, gÅ‚ównie w postaci zaspokojenia wÅ‚asnych potrzeb mieszkaniowych, ale też napÅ‚ywu nowych, aktywnych mieszkaÅ„ców do zdegradowanego obszaru. Do rozważenia sÄ… możliwe do zastosowania zachÄ™ty inwestycyjne: organizowanie przetargu po staÅ‚ej cenie, bonifikata, sprzedaż ratalna, itp. Należy jednakże pamiÄ™tać, że Gmina jest tu ograniczona ustawÄ… o gospodarce nieruchomoÅ›ciami oraz dyscyplinÄ… finansów publicznych. FurtkÄ… może być ustanowienie specjalnej strefy rewitalizacji i zastosowanie przepisów ustawy o kooperatywach).

W ramach SSR gmina ma możliwość prowadzenie bardziej elastycznej gospodarki nieruchomościami. Może przyjąć na przykład program dotacji remontowych związanych z realizacją konkretnego programu mieszkaniowego, np. remontowe dotacje celowe dla kooperatyw, o ile zawrze takie zadania w Gminnym Programie Rewitalizacji. Z tego względu innowacyjne formy mieszkalnictwa mogą być w pierwszej kolejności realizowane w obszarach rewitalizacji, gdzie istnieją najlepsze warunki dla przeprowadzania działań pilotażowych.

© 2024 by Architekt Piotr JaÅ„ski

bottom of page