Kooperatywy.org
Model 2
Utworzenie spóÅ‚ki pomiÄ™dzy gminÄ… a kooperantami
1. Struktura kooperatywy
SpóÅ‚ka komunalna z udziaÅ‚em kapitaÅ‚u prywatnego, zaÅ‚ożona pomiÄ™dzy GminÄ… a mieszkaÅ„cami zorganizowanymi, np. w formie stowarzyszenia. Struktura tego modelu opiera siÄ™ na wspóÅ‚pracy sektora publicznego – wÅ‚aÅ›ciciela nieruchomoÅ›ci i grupy kooperatywnej, wnoszÄ…cej wkÅ‚ad pieniężny oraz wÅ‚asne wysiÅ‚ki i starania, majÄ…ce na celu utworzenie nowego zasobu mieszkaniowego, w oparciu o nieruchomość gminnÄ…. Model ten dobrze oddaje charakter obu stron partnerstwa:
• Gmina – strona bierna, posiadajÄ…ca duże pasywa.
• kooperanci – strona czynna, osoby fizyczne wnoszÄ…ce ograniczone zasoby finansowe, gotowość Å›wiadczenia pracy wÅ‚asnej na rzecz spóÅ‚ki w celu zaspokojenia swoich potrzeb mieszkaniowych.
Z powodu tej fundamentalnej różnicy w naturze partnerów pierwszÄ… intuicjÄ… byÅ‚ wybór formy spóÅ‚ki komandytowej. SpóÅ‚ka komandytowa skÅ‚ada siÄ™ z komandytariuszy i komplementariuszy. Co do zasady komandytariusze wnoszÄ… do spóÅ‚ki swój majÄ…tek, a komplementariusze nim obracajÄ…. Komandytariusze majÄ… funkcjÄ™ biernÄ…, komplementariusze sÄ… aktywni. Taki model spóÅ‚ki najlepiej pasowaÅ‚by do charakteru wspóÅ‚pracy pomiÄ™dzy GminÄ… a mieszkaÅ„cami – inwestorami, jednakże możliwość wstÄ™powania Gminy do spóÅ‚ek osobowych (a do takich zalicza siÄ™ spóÅ‚kÄ™ komandytowÄ…) jest mocno dyskusyjna.
Wspólnikami mogÄ… być osoby fizyczne, jak i prawne. Model zakÅ‚ada zaÅ‚ożenie spóÅ‚ki zÅ‚ożonej z JST, czyli np. Gminy WrocÅ‚aw i osób fizycznych, reprezentowanych bezpoÅ›rednio lub przez podmiot prawny (np. spóÅ‚kÄ™ lub stowarzyszenie).
Natomiast Gmina w tym modelu może dziaÅ‚ać bezpoÅ›rednio lub poprzez operatora dziaÅ‚ajÄ…cego w imieniu i na rzecz Gminy, np. TBS, spóÅ‚ka celowa lub zakÅ‚ad budżetowy. Ze wzglÄ™du na znaczne zaangażowanie zasobów Gminy w opisywanym modelu, jego realizacja wymaga podjÄ™cia decyzji o charakterze politycznym. Gmina decydujÄ…c siÄ™ na formułę spóÅ‚ek komunalnych z udziaÅ‚em mieszkaÅ„ców, powinna siÄ™ do realizacji takiego programu odpowiednio przygotować organizacyjnie. Warto rozważyć możliwość realizacji takiego programu bezpoÅ›rednio za poÅ›rednictwem wÅ‚asnej budżetowej jednostki organizacyjnej lub podmiotu zależnego, na przykÅ‚ad spóÅ‚ki, przekazujÄ…c na jej majÄ…tek nieruchomoÅ›ci przeznaczone do obrotu w ramach programu. Jednostka taka peÅ‚niÅ‚aby funkcjÄ™ operatora programu kooperatyw i nadzorowaÅ‚aby program z ramienia gminy.
MieszkaÅ„cy mogÄ… być wspólnikami bezpoÅ›rednio lub za poÅ›rednictwem osoby prawnej (stowarzyszenia lub spóÅ‚ki). Rekomendowana formÄ… zrzeszenia mieszkaÅ„ców jest stowarzyszenie, gdyż pozwala na najwiÄ™ksze zmniejszenie ryzyka finansowego osób fizycznych. SzczegóÅ‚owo te kwestie sÄ… przedstawione w analizie prawnej. Do rozważenia pozostaje sprawa akceptowalnego zabezpieczenia interesów Gminy i wiarygodnoÅ›ci (gÅ‚ównie dla sektora finansowego) takiej nowo powoÅ‚anej spóÅ‚ki, którÄ… można ustalić na etapie wyboru wspólników do spóÅ‚ki, np. wymagajÄ…c minimalnego wkÅ‚adu pieniężnego w danej wysokoÅ›ci.
Zasady pozyskiwania przez GminÄ™ wspólników. Gmina, otwierajÄ…c program kooperatyw jako spóÅ‚ek komunalnych, powinna okreÅ›lić sposób pozyskiwania wspólników. JednÄ… z możliwoÅ›ci jest konkurs ofert na zasadach analogicznych jak ma to miejsce w przypadku przedsiÄ™wzięć realizowanych w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. W ramach oceny ofert powinno siÄ™ badać wiarygodność finansowÄ… komplementariuszy, ich zdolność organizacyjnÄ…, koncepcjÄ™ architektonicznÄ… nieruchomoÅ›ci, program spoÅ‚eczny i korzyÅ›ci jakie realizacja kooperatywy w zaproponowanym ksztaÅ‚cie przyniesie rewitalizowanej dzielnicy. UstalajÄ…c zasady pozyskiwania wspólników należy mieć na uwadze, do kogo adresowany jest program kooperatyw opisywanych w tym modelu. Program może być adresowany do osób, mogÄ…cych na starcie wnieść wiÄ™kszy wkÅ‚ad pieniężny, lub realizować raczej politykÄ™ wsparcia budownictwa spoÅ‚ecznego. W tym przypadku Gmina musi liczyć siÄ™ z późniejszÄ… spÅ‚atÄ… nieruchomoÅ›ci lub z częściowÄ… rezygnacjÄ… ze spÅ‚aty.
2. Pozyskanie nieruchomości
Aport gminy
Gmina wprowadza do SpóÅ‚ki majÄ…tek w postaci nieruchomoÅ›ci. Ten model znajduje najlepsze zastosowanie w przypadku nieruchomoÅ›ci zabudowanej na przykÅ‚ad kamienicÄ… do remontu. Wartość majÄ…tku jest oszacowana na podstawie operatu. Nieruchomość zabudowana, nawet budynkiem w zÅ‚ym stanie technicznym, ma wyższÄ… wartość w operatach szacunkowych niż nieruchomość niezabudowana. Pożądanym jest, aby Gmina posiadaÅ‚a dla nieruchomoÅ›ci komplet ekspertyz i analiz technicznych pozwalajÄ…cych na ocenÄ™ koniecznych nakÅ‚adów. Celem Gminy jest zatrzymanie degradacji posiadanego zasobu, wyremontowanie go, docelowo również przekazanie wÅ‚asnoÅ›ci nieruchomoÅ›ci do nowych wÅ‚aÅ›cicieli.
Strona prywatna zobowiÄ…zuje siÄ™ do remontu nieruchomoÅ›ci, angażujÄ…c wÅ‚asny czas, umiejÄ™tnoÅ›ci, pracÄ™ i Å›rodki finansowe na rzecz spóÅ‚ki. Celem mieszkaÅ„ców – inwestorów jest pozyskanie lokalu mieszkaniowego. WkÅ‚ad do spóÅ‚ki może być zarówno materialny (nieruchomość, gotówka) jak i niematerialny, np. praca wyceniona na konkretnÄ… kwotÄ™ (zarzÄ…dzanie, ksiÄ™gowość, projektowanie, sprzÄ…tanie, pielÄ™gnowanie zieleni przydomowej, opieka nad dziećmi mieszkaÅ„ców i wiele, wiele innych).
Ze wzglÄ™dów finansowych w tym modelu interesujÄ…ce jest to, że kooperanci nie ponoszÄ… w poczÄ…tkowej fazie operacji kosztu zakupu gruntu i budynku. Jest to znacznym uÅ‚atwieniem w kierunku zrealizowania kooperatywy. Taki model pozwala caÅ‚y posiadany kapitaÅ‚ prywatny zainwestować w prace projektowe i remontowe. Gmina na pewien okres czasu zamraża swoje pasywa (nieruchomość), ale zyskuje poprzez dokapitalizowanie swojego zasobu i powstrzymanie degradacji nieruchomoÅ›ci, na wyremontowanie których nie ma Å›rodków w budżecie JST.
Wspólnicy sÄ… udziaÅ‚owcami spóÅ‚ki, do której należy nieruchomość, zatem prawo wÅ‚asnoÅ›ci jest poÅ›rednie. Wspólnicy majÄ… prawo użytkowania lokalu mieszkalnego. Zbycie udziaÅ‚u w spóÅ‚ce możliwe jest tylko za zgodÄ… wszystkich wspólników. Nie jest możliwy podziaÅ‚ udziaÅ‚u w spóÅ‚ce na kilka części.
Struktura udziaÅ‚ów jest dość sztywna. Model zakÅ‚ada, że poszczególni wspólnicy (osoby fizyczne) sÄ… docelowo wÅ‚aÅ›cicielami lub ew. lokatorami posiadajÄ…cymi prawa do poszczególnego lokalu mieszkalnego. Wspólnicy nie mogÄ… swobodnie „sprzedać” takiego lokalu.
3.Projektowanie
Z natury projektowanej w tym modelu spóÅ‚ki wynika, że strona publiczna – Gmina pozostaje co do zasady bierna a inicjatywÄ™ przejmujÄ… mieszkaÅ„cy – inwestorzy, tak wiÄ™c to do nich należy zorganizowanie i przeprowadzenie procesu projektowego i inwestycyjnego. Taki podziaÅ‚ ról należy wprowadzić w umowie spóÅ‚ki z o.o. Jest to zgodne z ideÄ… kooperatywnoÅ›ci, umożliwia indywidualne sprofilowanie budynku pod konkretne potrzeby czÅ‚onków danej kooperatywy. W zależnoÅ›ci od sprawnoÅ›ci organizacyjnej strony prywatnej konieczne może siÄ™ okazać wsparcie strony publicznej np. w postaci doradztwa.
Podobnie jak w Modelu 1, rekomendowane jest by nieruchomość wnoszona do spóÅ‚ki aportem posiadaÅ‚a kompletnÄ… dokumentacjÄ™ technicznÄ… (inwentaryzacjÄ™ architektoniczno-budowlanÄ…, ekspertyzÄ™ konstrukcyjnÄ…, ekspertyzÄ™ stanu ochrony przeciwpożarowej). Pozwoli to z jednej strony zabezpieczyć interesy gminy ponieważ stan nieruchomoÅ›ci bÄ™dzie jawny dla wspólników prywatnych, z drugiej strony bÄ™dzie to dodatkowe wsparcie dla grupy kooperatywnej zwiÄ™kszajÄ…ce bezpieczeÅ„stwo inwestycji, pozwalajÄ…ce przynajmniej szacunkowo okreÅ›lić konieczne nakÅ‚ady na prace modernizacyjno-remontowe. Kompletna inwentaryzacja obiektu przeznaczonego na kooperatywÄ™ w formule spóÅ‚ki komunalnej jest także niezbÄ™dna, by okreÅ›lić możliwÄ… do utworzenia liczba mieszkaÅ„ a tym samym potrzebnÄ… ilość kooperantów. WażnÄ… sprawÄ… jest także precyzyjne okreÅ›lenie udziaÅ‚ów we wÅ‚asnoÅ›ci nieruchomoÅ›ci.
Posiadanie przez GminÄ™ pakietu informacji o obiekcie umożliwiÅ‚oby potencjalnym wspólnikom już na etapie skÅ‚adania oferty wstÄ…pienia do spóÅ‚ki okreÅ›lenie podstawowych parametrów przyszÅ‚ej inwestycji. DziaÅ‚anie na istniejÄ…cym obiekcie o znanym stanie technicznym jest bezpiecznÄ… formÄ… inwestowania. Wydaje siÄ™, że realizacja kooperatywy w zastanej nieruchomoÅ›ci pozostawia optymalny zakres swobody projektowej kooperatywie. Tzn. znane sÄ… podstawowe parametry obiektu jak kubatura, ilość kondygnacji, potencjalna ilość mieszkaÅ„, konieczne do poniesienia nakÅ‚ady, rozstrzygniÄ™ta jest kwestia zgodnoÅ›ci inwestycji z zapisami MPZP itd. JednoczeÅ›nie kooperanci mogÄ… decydować o przyszÅ‚ym standardzie obiektu, rzutach mieszkaÅ„, częściach wspólnych itd.
4.Finansowanie
Na poczÄ…tkowym etapie spóÅ‚ka zawiÄ…zujÄ…c siÄ™ okreÅ›la wkÅ‚ad poczÄ…tkowy wspólników. Po stronie Gminy jest to nieruchomość najlepiej wyposażona w zestaw ekspertyz technicznych.
Po stronie prywatnej jest to okreÅ›lony wkÅ‚ad finansowy pozwalajÄ…cy np. na sfinansowanie dokumentacji projektowej, wkÅ‚adu wÅ‚asnego przy ubieganiu siÄ™ o kredyt oraz obsÅ‚ugi spóÅ‚ki, w tym peÅ‚nej ksiÄ™gowoÅ›ci. Jeżeli wspólnicy dysponujÄ… odpowiednimi Å›rodkami finansowymi kredyt nie jest konieczny, należy jednak zaÅ‚ożyć, że takie sytuacje bÄ™dÄ… rzadkie. Co bardzo ważne, na tym etapie komplementariusze nie ponoszÄ… kosztu zakupu gruntu i budynku.
Na kolejnym etapie spóÅ‚ka finansuje remont i ewentualnie przebudowÄ™ obiektu z kredytu bankowego. RównoczeÅ›nie spóÅ‚ka ponosi koszty staÅ‚e takie jak ksiÄ™gowość itp. Prawdopodobnie udziaÅ‚ partnera publicznego w przedsiÄ™wziÄ™ciu znacznie podnosi wiarygodność finansowÄ… i uÅ‚atwia zaciÄ…ganie zobowiÄ…zaÅ„ kredytowych. Jednakże dostÄ™pne instrumenty bankowe dla takiego modelu sÄ… na dzisiaj nierozpoznane.
Po dokonaniu remontu spóÅ‚ka spÅ‚aca kredyt z czynszu wpÅ‚acanego przez mieszkaÅ„ców. Suma wpÅ‚at powinna bilansować siÄ™ z kosztami, na które sumujÄ… siÄ™ zobowiÄ…zania kredytowe, jak i koszty bieżącego utrzymania nieruchomoÅ›ci i inne koszty staÅ‚e. Do rozważenia jest moment i formuÅ‚a spÅ‚aty udziaÅ‚ów gminy i wycofanie siÄ™ jej ze spóÅ‚ki.
W ramach prac remontowych możliwe jest wykonanie lokalu użytkowego, który może zostać wynajÄ™ty. WpÅ‚ywy z czynszu mogÄ… zasilać spóÅ‚kÄ™ i pomagać w spÅ‚acie zobowiÄ…zaÅ„ kredytowych lub w utrzymaniu nieruchomoÅ›ci.
Na tym etapie można również rozpocząć gromadzenie Å›rodków na wykup udziaÅ‚ów Gminy i przejÄ™cie wÅ‚asnoÅ›ci nieruchomoÅ›ci przez kooperantów. Do rozważenia jest formuÅ‚a wykupu i moment w jakim powinien on wystÄ…pić – czy niezwÅ‚ocznie po zakoÅ„czeniu inwestycji, czy po spÅ‚acie kredytu remontowego, czy możliwy jest wykup ratalny, czy dopuszcza siÄ™ wykup poszczególnych mieszkaÅ„ i stopniowe zmniejszanie udziaÅ‚ów gminy w spóÅ‚ce? Na tym etapie wkÅ‚ad Gminy jest niejako zamrożony. Nieruchomość gminna jest wyłączona z obrotu nieruchomoÅ›ciami na okres kilku do kilkunastu lat. Gmina w tym czasie nie czerpie zysków z nieruchomoÅ›ci, nie musi jednak na niÄ… ponosić żadnych nakÅ‚adów. Jako wÅ‚aÅ›ciciel nieruchomoÅ›ci w obszarze rewitalizacji osiÄ…ga szereg korzyÅ›ci o charakterze spoÅ‚ecznym, wizerunkowym i przestrzennym (nowi mieszkaÅ„cy, wyremontowana nieruchomość, aktywny inwestycyjnie obszar).
Po spÅ‚aceniu kredytu, kooperanci powinni mieć możliwość wykupienia wkÅ‚adu Gminy w postaci nieruchomoÅ›ci. Może to zostać finansowane kolejnym kredytem. W przeciwnym razie Gmina angażujÄ…c siÄ™ w spóÅ‚kÄ™ rezygnuje z uzyskania wpÅ‚ywu ze sprzedaży. W rozpatrywanym modelu Gmina jedynie opóźnia uzyskanie wpÅ‚ywu ze sprzedaży nieruchomoÅ›ci. W tym celu należy rozwiÄ…zać spóÅ‚kÄ™, a mieszkaÅ„cy wpÅ‚acajÄ… na rzecz Gminy ustalonÄ… kwotÄ™, np. wynoszÄ…cÄ… wartość nieruchomoÅ›ci w momencie zawiÄ…zywania spóÅ‚ki, powiÄ™kszonÄ… o wskaźnik inflacji lub okreÅ›lonÄ… w inny sposób, np. uwzglÄ™dniajÄ…cÄ… zysk Gminy, np. na poziomie X procent wartoÅ›ci poczÄ…tkowej nieruchomoÅ›ci.
W kwestii finansowania nieruchomoÅ›ci do rozpatrzenia jest możliwość zaangażowania instrumentów finansowych Banku Gospodarstwa Krajowego.
5. Prowadzenie inwestycji
Opisywany model zakÅ‚ada przejÄ™cie inicjatywy inwestycyjnej przez podmiot prywatny – wspólnika spóÅ‚ki komunalnej z kapitaÅ‚em prywatnym. Do jego zadaÅ„ należy zorganizowanie i przeprowadzenie procesu inwestycyjnego, od wyboru projektanta, poprzez nadzorowanie opracowania dokumentacji, wybór wykonawcy robót budowlanych, zorganizowanie procesu budowy, aż do przeprowadzenia procedur odbiorowych. Jest to korzystne z punktu widzenia Gminy, gdyż ogranicza jej zaangażowanie w programowanie i obsÅ‚ugÄ™ inwestycji, jednoczeÅ›nie Gmina bÄ™dÄ…c wspólnikiem ma możliwość kontroli dziaÅ‚aÅ„ spóÅ‚ki, przez co zmniejsza siÄ™ ryzyko nieodpowiedzialnych dziaÅ‚aÅ„ inwestora.
Z drugiej strony, prowadzenie inwestycji to konkretna praca, która może być wkÅ‚adem mieszkaÅ„ców w dziaÅ‚alność spóÅ‚ki. PrzejÄ™cie inicjatywy przez stronÄ™ prywatnÄ… powinno też korzystnie wpÅ‚ynąć na efektywność ekonomicznÄ… inwestycji oraz zapewnić możliwość elastycznego profilowania inwestycji pod konkretne potrzeby mieszkaÅ„ców. Jest to model optymalny dla historycznego zasobu, który wymaga indywidualnego podejÅ›cia i oferuje zindywidualizowane walory przestrzenno-architektoniczne. MożliwoÅ›ci kontroli i wsparcia przez GminÄ™ omówiono szerzej w analizie prawnej i – umowie spóÅ‚ki.
Warte podkreÅ›lenia jest, że realizowanie kooperatyw w historycznym, czÄ™sto zabytkowym zasobie w formule spóÅ‚ki komunalnej z udziaÅ‚em kapitaÅ‚u prywatnego daje Gminie możliwość nadzoru i kontroli poczynaÅ„ prywatnych inwestorów. Ma to na celu unikniÄ™cie nieprzemyÅ›lanych dziaÅ‚aÅ„ prowadzÄ…cych do degradacji historycznej substancji lub Å‚amania wytycznych konserwatorskich. Z drugiej strony Gmina (jako wspólnik) może zaoferować daleko idÄ…ce wsparcie organizacyjne, prawne, doradcze i inne, jeÅ›li zajdzie taka potrzeba w trakcie procesu inwestycyjnego.
6. ZarzÄ…dzanie po inwestycji
Po realizacji inwestycji rozpoczyna siÄ™ kolejny etap funkcjonowania spóÅ‚ki. Budynek pozostaje wÅ‚asnoÅ›ciÄ… spóÅ‚ki. ZarzÄ…dzanie obiektem może być realizowane bezpoÅ›rednio przez wspólników lub zlecone przez spóÅ‚kÄ™ zewnÄ™trznej firmie. Strona prywatna ponosi wszystkie koszty zwiÄ…zane z utrzymaniem obiektu i spÅ‚atÄ… zobowiÄ…zaÅ„ finansowych. Na tym etapie spóÅ‚ka ustala wysokość i tryb spÅ‚aty przez mieszkaÅ„ców okresowych pÅ‚atnoÅ›ci na rzecz spóÅ‚ki. Aby spóÅ‚ka osiÄ…gaÅ‚a bilans dodatni, suma wpÅ‚at od mieszkaÅ„ców plus ewentualnych innych przychodów, jak najem powierzchni komercyjnych itp. powinna przewyższać wydatki spóÅ‚ki zwiÄ…zane ze spÅ‚atÄ… kredytu na remont nieruchomoÅ›ci, a także bieżącym utrzymaniem i funduszem remontowym.
W kolejnym etapie wspólnicy mogÄ… dążyć do wykupu wkÅ‚adu poczÄ…tkowego gminy, a tym samym do rozwiÄ…zania spóÅ‚ki. SpóÅ‚ka komunalna przeksztaÅ‚ca siÄ™ w spóÅ‚kÄ™ prawa handlowego, a w efekcie możliwe jest rozwiÄ…zanie spóÅ‚ki i utworzenie wspólnoty mieszkaniowej. Jeżeli w ramach inwestycji powstaje lokal usÅ‚ugowy, może on być źródÅ‚em dochodu spóÅ‚ki, a docelowo wspólnoty, który sÅ‚użyć bÄ™dzie utrzymaniu nieruchomoÅ›ci i ew. spÅ‚aty zobowiÄ…zaÅ„ kredytowych.16 ZakÅ‚ada siÄ™, że lokal nie bÄ™dzie wyodrÄ™bnionÄ… wÅ‚asnoÅ›ciÄ…, lecz należy do części wspólnych budynku, podobnie jak strych czy klatka schodowa, jest wiÄ™c wspóÅ‚wÅ‚asnoÅ›ciÄ… wszystkich kooperantów. Zarysowany powyżej scenariusz wyjÅ›cia powinien być precyzyjnie opisany wraz z ramowym harmonogramem już na poczÄ…tkowym etapie tworzenia kooperatywy. Należy mieć na uwadze, że w przeciÄ…gu 20-30 lat funkcjonowania spóÅ‚ki sytuacja materialna kooperantów bÄ™dzie siÄ™ zmieniać, część z nich może dążyć do wykupu mieszkaÅ„ (jeÅ›li ich sytuacja finansowa bÄ™dzie na to pozawalać), część może być zainteresowana bezterminowym najmem i nie posiadać Å›rodków na wykup.
7. Perspektywy rozwoju / możliwe modyfikacje / propagowanie modelu / ciąg dalszy
Jest to model bardzo interesujÄ…cy i możliwy do zastosowania na szerszÄ… skalÄ™. W obszarach kryzysowych bÄ™dÄ…cych przedmiotem rewitalizacji czÄ™sto mamy do czynienia z dużą iloÅ›ciÄ… zdegradowanego, opuszczonego zasobu gminnych nieruchomoÅ›ci. Jego remontowanie Å›rodkami wÅ‚asnymi Gminy przekracza możliwoÅ›ci finansowe JST, byÅ‚oby także bardzo obciążajÄ…ce organizacyjnie. NawiÄ…zanie wspóÅ‚pracy z sektorem prywatnym w postaci inwestorów – wÅ‚aÅ›cicieli mieszkaÅ„ byÅ‚oby skutecznym sposobem realizacji inwestycji, jak również pozwoliÅ‚o osiÄ…gnąć szereg korzyÅ›ci o charakterze spoÅ‚ecznym, gÅ‚ównie w postaci zaspokojenia wÅ‚asnych potrzeb mieszkaniowych, ale też napÅ‚ywu nowych, aktywnych mieszkaÅ„ców do zdegradowanego obszaru.
W zależnoÅ›ci od sytuacji w danej Gminie, poprzez odpowiednie profilowanie modelu, tzn. ustalenie oczekiwanego zysku Gminy w momencie wykupu nieruchomoÅ›ci, formuÅ‚a kooperatyw jako spóÅ‚ek komunalnych z udziaÅ‚em kapitaÅ‚u prywatnego może być albo elementem polityki mieszkaniowej Gminy, tzn. wsparcia w tym zakresie uboższych obywateli (wówczas Gmina nie osiÄ…ga zysku lub jest on minimalny), albo formÄ… dÅ‚ugookresowych inwestycji gminnych, pozwalajÄ…cÄ… wypracować zysk z obrotu nieruchomoÅ›ciami w inny sposób niż poprzez prostÄ… sprzedaż, przy jednoczesnym osiÄ…gniÄ™ciu korzyÅ›ci o charakterze spoÅ‚ecznym.
Wdrożenie modelu wymaga przygotowania organizacyjnego Gminy, np. poprzez utworzenie spóÅ‚ki celowej (jej misjÄ… byÅ‚oby zakÅ‚adanie spóÅ‚ek córek17) lub przekazanie kompetencji i majÄ…tku do jednostki organizacyjnej w celu tworzenia ww. spóÅ‚ek.