Kooperatywy.org
Model 3
Kooperatywa w ramach inwestycji Towarzystwa Budownictwa Społecznego
1. Struktura kooperatywy
ZaÅ‚ożeniem tego modelu realizacji kooperatyw mieszkaniowych jest oparcie siÄ™ o dobrze funkcjonujÄ…ce struktury budownictwa spoÅ‚ecznego w ramach TBS. NajwiÄ™kszÄ… zaletÄ… tego modelu jest niskie obciążenie mieszkaÅ„ców – kooperantów organizacjÄ… procesu tworzenia kooperatywy, projektowania obiektu i realizacji inwestycji. ByÅ‚by wiÄ™c to model dostÄ™pny dla szerokiego grona odbiorców również o ograniczonych możliwoÅ›ciach finansowych. JednoczeÅ›nie włączenie elementów dziaÅ‚ania kooperatywnego w ramy inwestycji realizowanych przez TBSy pozwoliÅ‚oby uatrakcyjnić ofertÄ™ mieszkaniowÄ… i bardziej zindywidualizować projektowane inwestycje. CennÄ… zdobyczÄ… byÅ‚by udziaÅ‚ przyszÅ‚ych mieszkaÅ„ców w wymyÅ›laniu ich przyszÅ‚ego domu, wzrost zaangażowania spoÅ‚ecznego i identyfikacja z miejscem zamieszkania.
Model zakÅ‚ada sformowanie grupy lokatorów w ramach TBS po wyborze lokalizacji, natomiast przed rozpoczÄ™ciem prac planistycznych. Lokatorzy zdecydowani zamieszkać pod okreÅ›lonym adresem zostaliby włączeni w proces projektowy i mogli wspóÅ‚decydować o ksztaÅ‚cie inwestycji (oczywiÅ›cie w ramach okreÅ›lonych granic finansowych i organizacyjnych).
2. Pozyskanie nieruchomości
Za pozyskanie nieruchomoÅ›ci odpowiedzialny byÅ‚by TBS. NieruchomoÅ›ci mogÅ‚yby zostać przekazane TBS-owi przez GminÄ™ lub zakupione. Przekazanie przez GminÄ™ trudnych, w zasadzie niesprzedawalnych dziaÅ‚ek TBS-owi, byÅ‚oby dla Gminy szansÄ… zainwestowania w te nieruchomoÅ›ci i uzupeÅ‚nienia luk w zabudowie dzielnicy, a także wprowadzenia do dzielnicy nowych mieszkaÅ„ców. Z kolei dla TBS-u pozyskanie nieruchomoÅ›ci w centrum miasta byÅ‚oby interesujÄ…ce i pozwoliÅ‚o zdywersyfikować ofertÄ™. Przeprowadzenie wstÄ™pnej analizy i studiów wykonalnoÅ›ci przez podmiot publiczny dawaÅ‚oby także dodatkowÄ… gwarancjÄ™ powodzenia procesu inwestycyjnego.
Dla wytypowanych pod kÄ…tem realizacji kooperatyw nieruchomoÅ›ci należaÅ‚oby na tym etapie przeprowadzić nabór przyszÅ‚ych lokatorów-kooperantów i zawrzeć z nimi stosowne umowy.
3.Projektowanie
Projektowanie powinno być zorganizowane przez TBS, w modelu partycypacyjnym w dialogu z docelowymi mieszkaÅ„cami/użytkownikami. Za wybór jednostki projektowej odpowiedzialny byÅ‚by TBS. Projektant powinien zostać wybrany w drodze przetargu ofert, koszt usÅ‚ugi projektowej powinien być dzielony wg. ustalonej proporcji pomiÄ™dzy TBS i kooperantów (być może wliczony w cenÄ™ m2 mieszkania).
Umowa z pracowniÄ… projektowÄ… powinna zawierać zapisy warunkujÄ…ce partycypacyjny charakter procesu projektowego. Należy zagwarantować uczestnictwo w dużej iloÅ›ci narad koordynacyjnych i wziąć pod uwagÄ™ (w ramach dopuszczalnych prawnie i z uwzglÄ™dnieniem możliwoÅ›ci technicznych i finansowych) postulaty mieszkaÅ„ców. Prowadzenie takiego procesu jest oczywiÅ›cie sporym wyzwaniem, zarówno dla publicznego inwestora jakim jest TBS, jak i dla pracowni projektowych nieprzyzwyczajonych do tego typu uspoÅ‚ecznionych procesów projektowania, jednakże korzyÅ›ci spoÅ‚eczne i architektoniczne możliwe do osiÄ…gniÄ™cia przemawiajÄ… za podjÄ™ciem takiej próby.
4.Finansowanie
Finansowanie inwestycji nie odbiegaÅ‚oby w zasadzie od standardowych procedur w ramach TBS. Istotny jest podziaÅ‚ kosztu budowy nowych mieszkaÅ„ pomiÄ™dzy sektor publiczny (TBS) i prywatny (wkÅ‚ad wÅ‚asny 30% kosztu budowy), a także możliwość korzystania z preferencyjnego finansowania, np. z PFR. Realizacja inwestycji w formule TBS gwarantowaÅ‚aby także Å‚atwiejszy dostÄ™p niż inne modele kooperatyw do komercyjnych kredytów bankowych.
WażnÄ… do poruszenia kwestiÄ… jest wzrost kosztów w wyniku uwzglÄ™dniania indywidualnych postulatów mieszkaÅ„ców. Wydaje siÄ™ sÅ‚uszne, by te dodatkowe koszty byÅ‚y przez nich bezpoÅ›rednio ponoszone, wymaga to jednak bliższego doprecyzowania na etapie konstruowania umowy pomiÄ™dzy lokatorami a TBS-em. ZaÅ‚ożeniem modelu jest, by TBS oferowaÅ‚ bazowy standard za ustalonÄ… cenÄ™, natomiast wzrost jakoÅ›ci ponad ustalony poziom minimalny byÅ‚ ustalany indywidualnie przez kooperantów i przez nich dodatkowo finansowany.
5. Prowadzenie inwestycji
Zorganizowanie procesu inwestycyjnego ciążyÅ‚oby na TBS-ie. ByÅ‚aby to istotna pomoc organizacyjna sektora publicznego dla kooperantów. Na etapie konstruowania umów z wykonawcami należaÅ‚oby zadbać o partycypacyjny charakter projektowania inwestycji. UdziaÅ‚ przyszÅ‚ych mieszkaÅ„ców w procesie przygotowania inwestycji mógÅ‚by pozytywnie wpÅ‚ynąć na budowanie wiÄ™zi sÄ…siedzkich i tworzenia spójnych spoÅ‚ecznie struktur mieszkaniowych. DziÄ™ki temu, że przyszli mieszkaÅ„cy zyskaliby wpÅ‚yw na wyglÄ…d swojego domu, klatki schodowej i mieszkania można oczekiwać od nich wiÄ™kszej identyfikacji z miejscem zamieszkania i wiÄ™kszej dbaÅ‚oÅ›ci o użytkowane mienie wspólne.
6. ZarzÄ…dzanie po inwestycji
ZarzÄ…dzanie inwestycjÄ… po realizacji byÅ‚oby realizowane przez TBS na ogólnie obowiÄ…zujÄ…cych zasadach. Mieszkania w TBS sÄ… co do zasady wynajmowane, aczkolwiek możliwe jest dopuszczenie wykupu mieszkaÅ„. Wg. ustawowych reguÅ‚ dotyczÄ…cych wszystkich TBS-ów wykup możliwy jest po upÅ‚ywie 5-ciu lat od zakoÅ„czenia inwestycji, po cenie rynkowej, a zarzÄ…d nieruchomoÅ›ciÄ… z wykupionymi mieszkaniami nadal sprawuje TBS. Warto rozważyć, czy w ramach kooperatyw nie powinno siÄ™ dążyć do jednoczesnego wykupu wszystkich mieszkaÅ„ i przeksztaÅ‚cenia na wspólnotÄ™ mieszkaniowÄ….
7. Perspektywy rozwoju / możliwe modyfikacje / propagowanie modelu / ciąg dalszy
Model jest Å‚atwy do szerokiego zastosowania w oparciu o licznie funkcjonujÄ…ce w Polsce TBSy. Jego celem jest indywidualizacja oferty budownictwa spoÅ‚ecznego i zwiÄ™kszenie partycypacji spoÅ‚ecznej w tej dziedzinie. W zależnoÅ›ci od sytuacji panujÄ…cej w danej Gminie i celów, jakie stawia siÄ™ przed kooperatywami, warianty modelu mogÄ… zakÅ‚adać wykup mieszkaÅ„ (oferta skierowana do osób o wiÄ™kszych możliwoÅ›ciach finansowych) lub pozostawienie ich w zasobie na wynajem (oferta skierowana do osób mniej zamożnych). W każdym z wariantów celem jest osiÄ…gniÄ™cie korzyÅ›ci spoÅ‚ecznych (zintegrowana, przywiÄ…zana do swojego domu grupa mieszkaÅ„ców) oraz architektonicznych (budynek zindywidualizowany, dopasowany do potrzeb konkretnej grupy mieszkaÅ„ców).