top of page

Modele kooperatyw

Modele prowadzenia kooperatyw
Model 1

Model 4

IstniejÄ…ca Wspólnota

Model możliwy w przypadku wysiedlonej kamienicy z pojedynczymi zamieszkanymi mieszkaniami (np. na skutek pożaru, zÅ‚ego stanu technicznego) albo gdy celowo prowadzi siÄ™ program zamiany mieszkaÅ„ oferujÄ…c lokatorom komunalnym nowe mieszkania. Celem jest wyjÅ›cie z impasu wspólnot mieszkaniowych z wiÄ™kszoÅ›ciowym udziaÅ‚em Gminy, które z różnych przyczyn nie sÄ… w stanie modernizować kamienic.

1. Struktura kooperatywy

Model zakÅ‚ada realizacjÄ™ kooperatywy w istniejÄ…cej kamienicy z wyodrÄ™bnionymi lokalami mieszkalnymi z wiÄ™kszoÅ›ciowym udziaÅ‚em wÅ‚asnoÅ›ci Gminy. Model ma być próbÄ… odpowiedzi na czÄ™sto wystÄ™pujÄ…cy problem z caÅ‚kowitym wysiedleniem przed sprzedażą budynków gminnych lub takich, w których nieliczne mieszkania zostaÅ‚y już wykupione przez lokatorów.

W modelu zakÅ‚ada siÄ™ jednoczesnÄ… sprzedaż wiÄ™kszoÅ›ci wystÄ™pujÄ…cych w budynku mieszkaÅ„ grupie osób fizycznych zorganizowanych analogicznie jak w modelu nr 1 (np. w formie umowy spóÅ‚ki cywilnej, porozumienia, stowarzyszenia itp.). Takie dziaÅ‚anie ma uÅ‚atwić przejmowanie wÅ‚asnoÅ›ci budynków przez sektor prywatny (wÅ‚aÅ›cicieli mieszkaÅ„) nie w postaci jednego zamożnego inwestora, lecz grupy osób fizycznych (być może bez prawa wÅ‚asnoÅ›ci lokalu mieszkalnego) pragnÄ…cej zaspokoić wÅ‚asne potrzeby mieszkaniowe.

Struktura kooperatywy
Pozyskanie nieruchomości

2. Pozyskanie nieruchomości

Pozyskanie nieruchomoÅ›ci odbywa siÄ™ analogicznie jak w modelu 1, tyle że nieruchomość objÄ™ta sprzedażą ma formÄ™ kilku mieszkaÅ„, sprzedawanych łącznie grupie kooperantów. Co ważne kooperanci nie tworzÄ… nowej wspólnoty mieszkaniowej, lecz wstÄ™pujÄ… do już istniejÄ…cej. Nieruchomość przeznaczona na kooperatywÄ™ w tym modelu powinna być szybko „zamieszkiwalna", Atutem mogÄ… być także istniejÄ…ce struktury zarzÄ…dcze nieruchomoÅ›ci. Oba te czynniki powinny uÅ‚atwić staranie siÄ™ o kredyt, gdyż można go wziąć pod zastaw istniejÄ…cego mieszkania oraz istniejÄ…cego funduszu remontowego.

Projektowanie

3.Projektowanie

Organizacja procesu projektowego powinna zostać przejÄ™ta przez kooperantów, którzy wstÄ™pujÄ… do istniejÄ…cej wspólnoty mieszkaniowej. Ponieważ bÄ™dÄ… oni w zaÅ‚ożeniu zintegrowanÄ… i dynamicznÄ… grupÄ…, powinni podjąć skuteczne kroki zmierzajÄ…ce do modernizacji kamienicy.

W przypadku wstÄ™powania do istniejÄ…cej wspólnoty ważnÄ… kwestiÄ… jest również wspóÅ‚praca zarzÄ…dcy nieruchomoÅ›ci, aczkolwiek przy zaÅ‚ożeniu, że kooperanci uzyskajÄ… wiÄ™kszość, bÄ™dÄ… w stanie podjąć uchwaÅ‚y obligujÄ…ce zarzÄ…dcÄ™ do dziaÅ‚aÅ„ w zgodzie z ich interesem, przejÄ™cia zarzÄ…du nieruchomoÅ›ciÄ… lub zmiany zarzÄ…dcy.

KwestiÄ… problematycznÄ… może być stanowisko wÅ‚aÅ›cicieli mieszkaÅ„ wobec nabywców, aczkolwiek można zaÅ‚ożyć, że wÅ‚aÅ›ciciele dotychczas blokowani w swoich inicjatywach remontowych brakiem inicjatywy ze strony Gminy bÄ™dÄ… chÄ™tnie wspóÅ‚pracować z kooperantami w planowaniu modernizacji budynku.

Pewnym ograniczeniem formalnym przy próbach znaczÄ…cej zmiany ukÅ‚adu funkcjonalnego może być wyodrÄ™bniona wÅ‚asność mieszkaÅ„ i podziaÅ‚ udziaÅ‚ów w częściach wspólnych, aczkolwiek przy zaÅ‚ożeniu wzajemnego zaufania kooperantów i dotychczasowych wÅ‚aÅ›cicieli jest możliwe przeprowadzenie ponownego podziaÅ‚u udziaÅ‚ów we wÅ‚asnoÅ›ci.

Finansowanie

4.Finansowanie

InteresujÄ…ce w tym modelu jest to, że kooperanci nabywajÄ… już istniejÄ…ce, wyodrÄ™bnione lokale mieszkalne i wstÄ™pujÄ… do istniejÄ…cego bytu prawnego jakim jest wspólnota mieszkaniowa. Daje to istotne korzyÅ›ci przy ubieganiu siÄ™ o kredytowanie inwestycji. Kredyt można bowiem zaciÄ…gać pod hipotekÄ™ istniejÄ…cych mieszkaÅ„, może to robić każdy z kooperantów z osobna, a także o kredyt może ubiegać siÄ™ wspólnota wnoszÄ…c zabezpieczenie w postaci kapitaÅ‚u zgromadzonego na funduszu remontowym. Co wiÄ™cej, istniejÄ…ce mieszkania sÄ… w stanie technicznym umożliwiajÄ…cym zasiedlenie bez ponoszenia znacznych nakÅ‚adów, kooperanci mogÄ… wiÄ™c w zasadzie bezzwÅ‚ocznie zaspokoić potrzeby mieszkaniowe, a remont i modernizacjÄ™ kamienicy planować już w niej mieszkajÄ…c. Jest to duża zaleta modelu w porównaniu do budowy nowego obiektu lub remontu pustostanów nienadajÄ…cych siÄ™ do użytku.

Pewnym ograniczeniem tego modelu jest fakt że Gmina sprzedajÄ…c nieruchomość wycofuje swój wkÅ‚ad na fundusz remontowy, oraz brak możliwoÅ›ci udzielenia przez GminÄ™ bonifikaty przy sprzedaży mieszkaÅ„. Z druiej strony, w przypadku inwestycji realizowanych na obszarze Specjalnej Strefy Rewitalizacji, Gmina ma możliwość udzielania dotacji remontowych, wspierajÄ…cych realizacjÄ™ kooperatyw, o ile tego typu dziaÅ‚ania zawrze w Gminnym Programie Rewitalizacji.

Prowadzenie inwestycji

5. Prowadzenie inwestycji

Prowadzenie inwestycji należy do wspólnoty mieszkaniowej. Istotna jest tu rola i postawa zarzÄ…dcy lub rezygnacja z usÅ‚ug profesjonalnej firmy i przejÄ™cie ciężaru zarzÄ…dzania nieruchomoÅ›ciÄ… przez wÅ‚aÅ›cicieli. Ponieważ realizacjÄ™ tego modelu zakÅ‚ada siÄ™ w budynkach z istniejÄ…cymi mieszkaniami w zasadzie zdatnymi do zamieszkania prowadzenie inwestycji może być etapowe, rozÅ‚ożone w czasie i przez to stanowić mniejsze obciążenie dla kooperantów.

ZazÄ…dzanie po inwestycji

6. ZarzÄ…dzanie po inwestycji

Model zakÅ‚ada zachowanie struktury wspólnoty mieszkaniowej.

Perspektywy rozwoju/możliwe modyfikacje/propagowanie modelu

7. Perspektywy rozwoju / możliwe modyfikacje / propagowanie modelu / ciąg dalszy

Model jest interesujÄ…cy szczególnie dla gmin posiadajÄ…cych duży zasób komunalny znajdujÄ…cy siÄ™ w zÅ‚ym stanie technicznym, o wysokich walorach zabytkowych, lokalizacyjnych i architektonicznych. Przeznaczenie tego typu zabudowy na mieszkania komunalne nie jest wÅ‚aÅ›ciwe, remontowanie tego typu obiektów – kosztowne i problematyczne. PrzejÄ™cie ich wÅ‚asnoÅ›ci przez kooperantów pozwoliÅ‚oby odciążyć GminÄ™ od koniecznoÅ›ci zarzÄ…dzania takim zasobem i umożliwiÅ‚o skierowanie Å›rodków dotychczas wydawanych na remonty kamienic na budowÄ™ tanich mieszkaÅ„ komunalnych.

Model wstÄ™powania kooperantów do istniejÄ…cych wspólnot należy rozpatrywać łącznie z programem zamiany mieszkaÅ„. Modelowo funkcjonowanie mechanizmu powinno wyglÄ…dać w ten sposób, że mieszkania zwolnione poprzez przeprowadzkÄ™ do nowego zasobu nie byÅ‚yby powtórnie zasiedlane lokatorami komunalnymi ani sprzedawane na wolnym rynku, lecz w pakietach sprzedawane grupom kooperatywnym. Ponieważ w wiÄ™kszoÅ›ci kamienic we WrocÅ‚awiu wystÄ™puje mieszana struktura wÅ‚asnoÅ›ciowa wÅ‚aÅ›ciciele, którzy wykupili mieszkania komunalne zostaliby w pewnym sensie „uwolnieni” od balastu lokatorów komunalnych. ByÅ‚by to odpowiedzialny spoÅ‚ecznie model prywatyzacji kamienic, pozwalajÄ…cy uniknąć spekulacji i zmierzajÄ…cy do zasiedlenia historycznej zabudowy w centrum miasta ludźmi doceniajÄ…cymi ich walory i lokalizacjÄ™. Ewentualne dotacje remontowe przyznawane przez gminÄ™ dla inwestycji na obszarze Specjalnej Strefy Rewitalizacji, stanowiÄ… obciążenie dla budżetu gminy i każda gmina musi precyzyjnie okreÅ›lić czy i w jakim stopniu chce wspierać taki program, w celu realizacji wÅ‚asnej polityki mieszkaniowej.

© 2024 by Architekt Piotr JaÅ„ski

bottom of page